Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Informacja o nowym numerze KMR

Zanim cudze pochwalicie – własne poznajcie!

Najnowszy numer Kociewskiego Magazynu Regionalnego już w sprzedaży

 

 

Kociewie to malownicze, cieszące oko pejzaże, których uroki starają się uchwycić i utrwalić
w literackiej formie lokalni mistrzowie słowa.

Kociewie to regionalna kuchnia, wielobarwne stroje ludowe, skoczne melodie wygrywane na trąbach, diabelskich skrzypcach i akordeonach.

Kociewie wreszcie to spajające lokalną społeczność kongresy, obchody jubileuszowe, sympozja, w tym również szeroko rozumiana działalność wydawnicza: publikacje wspomnieniowe, periodyki, opracowania popularnonaukowe.

A skoro o działalności wydawniczej mowa zachęcamy wszystkich pasjonatów burzliwych dziejów regionu, jak również miłośników dziedzictwa kulturowego „Małej Ojczyzny” do zapoznania się
z tekstami zamieszczonymi w najnowszym, 104. numerze, Kociewskiego Magazynu Regionalnego! Na kartach lokalnego periodyku każdy, nawet najbardziej wybredny czytelnik, znajdzie coś dla siebie:

 

Historia: dzieje kociewskich towarzystw ludowych, wyzwolenie Kociewia spod zaboru pruskiego, konspiracyjna działalność niepodległościowa lokalnych organizacji filomackich, tworzenie się samorządu terytorialnego w powiecie starogardzkim w latach 1920-1921 - to zaledwie część, spośród obecnych na kartach kwartalnika zagadnień, poświęconych burzliwym, ale jakże pasjonującym dziejom ziemi kociewskiej.

 

Wydarzenia kulturalne: obchody Światowego Dnia Kociewia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie, konferencja monograficzna poświęcona księdzu prof. Januszowi St. Pasierbowi, promocja tomiku poetyckiego „Za tęczowymi drzwiami” autorstwa Zofii Daniel, spotkanie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków - jak się okazuje Kociewie ma dla mieszkańców i miłośników regionu naprawdę wiele do zaoferowania, stąd szereg sprawozdań oraz relacji zamieszczonych na łamach bieżącego numeru pisma.

 

Znani Kociewiacy: Maria Pająkowska-Kensik – tegoroczna laureatka Medalu Stolema oraz Andrzej Liss – zmarły w styczniu br. działacz polityczny i społeczny rodem z Pelplina, czyli biogramy osób, które wniosły znaczący wkład w rozwój regionu.

 

W najnowszym numerze Kociewskiego Magazynu Regionalnego, obok niespodzianki w postaci krzyżówki konkursowej, znaleźć można również odpowiedzi na następujące pytania:

Jak efektywnie mobilizować młodzież szkolną do zgłębiania wiedzy na temat najbliższego otoczenia: wsi, miasta, gminy, powiatu?

Co może robjyć człowiek chtóran ma łusz wjanci roków niysz dwa siekyrki?

Jakie informacje dotyczące średniowiecznych i nowożytnych dziejów Europy odnaleźć można
na kartach „Kroniki pelplińskiej”?

Co wspólnego ma Kociewie z Toskanią?

 

Zachęcamy do lektury pisma!

 

Bieżące numery Kociewskiego Magazynu Regionalnego nabyć można w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6.
Archiwum wirtualne Kociewskiego Magazynu Regionalnego dostępne jest na stronie biblioteka.tczew.pl/kmr.

Pismo dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.--Sekcja Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta ul. Jarosława Dąbrowskiego 6 83-110 Tczew

 

 

10 kwietnia 2019

Biblioteka gminna w 2018 roku

             Działalność Gminnej Biblioteki Publicznej  w 2018 roku

 

W roku 2018 zbiory naszej biblioteki powiększyły się o 653 egzemplarzy, w tym ze środków samorządowych zakupiono 339 książek, 260 egz. za fundusze uzyskane z „Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 1: Zakup Nowości dla Bibliotek Publicznych” ,  54  książki biblioteka otrzymała w darze od czytelników. Obecnie posiadamy ponad 18700 woluminów. Dostępnych jest także 135 audiobooków zarówno z  utworami dla dzieci jak i dorosłych. Wypożyczyć można 10 tytułów czasopism.

Biblioteka gościła Teatr Duet, który przedstawił dwa spektakle dla dzieci. Raz w tygodniu odbywały się spotkania pań hobbystek. Zorganizowano 98 wystawek książek o różnej tematyce. Biblioteka brała udział w gminnych obchodach 100 rocznicy odzyskania niepodległości organizując między innymi wystawę książek czynną cały rok oraz konkurs dla dorosłych z nagrodami rzeczowymi. Opracowano bibliografię książek znajdujących się w zbiorach a tematycznie związanych z tematem „Drogi do Niepodległej”.

Udało się zakończyć remont pomieszczeń / zlikwidowano progi, odnowiono ściany i sufity / . Wykonano podjazd dla matek  z dziećmi w wózkach i osób starszych oraz niepełnosprawnych

            

31 stycznia 2019

Podniesienie efektywności energetycznej

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Subkowach informuje, że w sprawie podniesienia efektywności energetycznej do końca 2018 roku wykonano co następuje:

- właściciel budynku / biblioteka funkcjonuje w lokalu dzierżawionym/ dokonał wymiany starych okien drewnianych na szczelne  plastikowe

- dokonano wymiany  tradycyjnych żarówek  na  żarówki LED

- uszczelniono drzwi wejściowe

 

 

1 marca 2019