Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Spotkanie MDKK - "Malarz świata ułudy"

Spotkanie MDKK - "Malarz świata ułudy"

Na ostatnim spotkaniu Klubu Książki zorganizowanym przez Bibliotekę w Subkowach rozmawialiśmy o książce pt. “Malarz Świata Ułudy” Kazuo Ishiguro.

Podczas dyskusji wszyscy doszliśmy do wspólnych wniosków: jest to książka skierowana do bardziej wymagających czytelników, dlatego też jest dość trudna w odbiorze. W utworze nie występuje wartka akcja. Bardzo często pojawiają się retrospekcje głównego bohatera. Te dwa czynniki mogą wywołać u czytelnika pewne znużenie, znudzenie. Ta książka przedstawia swoją pełną wartość tylko wtedy, gdy poznamy treść, to co autor stara się nam przekazać. Jest to przede wszystkim książka o przemijaniu. O odchodzeniu w przeszłość pewnej epoki i obowiązujących w niej wzorów zachowań, obyczajów. Bohaterowie muszą się pogodzić z taką zmianą.  Muszą oddać rolę twórców przyszłości nowemu pokoleniu. Oczywiście te wszystkie zmiany dotyczą kultury japońskiej w szczególności, aczkolwiek tak jak już wspomniałem, książka porusza uniwersalne tematy. Mimo, że kultura japońska może być dla nas obca lub zwyczajnie dziwna, to odnajdujemy tam treści, w których każdy może zauważyć odniesienia do własnego życia.

Dla miłośników kultury japońskiej lub po prostu osób, które chcą się czegoś dowiedzieć na temat Japonii jest to pozycja godna polecenia. Jednakże książka nie jest łatwa w odbiorze. Aczkolwiek jeśli jest się miłośnikiem literatury to z pewnością trzeba się zmierzyć z tą książką. Przeczytanie tej książki, jest to szansa do poszerzenia horyzontów myślowych i zarazem prób zmierzenia się z rodzajem książek pisanych przez noblistów.

Tekst: Tomasz Jabłoński

Na kolejnym spotkaniu zmierzymy się z prozą G. Orwella „Rok 1984”. Wszystkich, którzy chcą dołączyć do grupy, zapraszamy do kontaktu z biblioteką.

25 stycznia 2021
Przejdź do - FERIE z MDKK

FERIE z MDKK

Zapraszamy już dziś na kolejne spotkanie on-line Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki Gminnej Biblioteki Publicznej w Subkowach. Spotkanie odbędzie się w Ferie zimowe 14 stycznia 2021r. Będziemy rozmawiali o książce noblisty KAZUO ISHIGURO "Malarz świata ułudy".

17 grudnia 2020
Przejdź do - MDKK- spotkanie online

MDKK- spotkanie online

Spotkanie online za nami. Z małymi problemami technicznymi ale pierwsze koty za płoty: Hermann Hesse "SIDDHARTHA".

Poemat indyjski mówiący o młodzieńcu, który postanawia opuścić rodzinny dom i udać się w długą drogę - drogę, która umożliwić ma mu samorealizację i głębszy rozwój duchowy oraz udzielić odpowiedzi na nurtujące pytania. Nabywane w czasie wędrówki doświadczenia i osoby, z którymi ma styczność, pomagają mu zbliżyć się do odkrycia prawdy o samym sobie i zrozumieniu mechanizmów rządzących rzeczywistością. powieść Hessego jest powieścią szczególną - udziela wskazówek ( choć nie instrukcji), w jaki sposób dążyć do zgłębienia własnej duchowości i jakie postawy przyjmować. Szczególnie wyjątkowo smakuje, gdy sięgamy po nią po raz kolejny, doświadcza się jej zupełnie inaczej...POLECAMY!!!

7 grudnia 2020